Muy Grande since 1965

Muy Grande | Country Store | Deer Contest

Home Leaderboard

All Around Division

Men's Category

Mike Cox

Mike Cox

Alice, TX

Rancho Pila

Women's Category

Kate Jurecek

Kate Jurecek

Orange Grove, TX

Rancho Pila

Youth Boy's Category

`

Youth Girl's Category

`

High Fence Division

B&C Typical Net

Men's Category

Carlos DeLeon

Carlos DeLeon

Laredo, TX

Buena Suerte Ranch

Women's Category

`

Youth Boy's Category

`

Youth Girls's Category

Annie Oakes

Annie Oakes

Donie, TX

Cow Creek Ranch

B&C Non Typical Gross

Men's Category

Gary-Guerrieri

Gary-Guerrieri

Venetia, PA

Rhode Ranch

Women's Category

Christine Rhodes

Christine Rhodes

Angleton, TX

Buck Creek Ranch

Youth Boy's Category

`

Youth Girls's Category

`

Most Points

1st Place

Mickey Blankenship

Mickey Blankenship

Alvarado, TX

El Papalote Ranch

2nd Place

Jonathan McGown

Jonathan McGown

Cleveland, TX

Pintada Whitetail Lodge

Widest Spread

1st Place

Chris Slaten

Chris Slaten

Sand Springs, OK

Vela Ranch

2nd Place

`

Longest Drop Tine

1st Place

Barbara Slaten

Barbara Slaten

Sand Springs, OK

Vela Ranch

2nd Place

`

Mr. Heavy (Mass)

1st Place

Allan Willis

Allan Willis

Caldwell, TX

Texas Hidden Valley Ranch

2nd Place

Mike Reed

Mike Reed

Edna, TX

Junco Ranch

Best 6 Pointer

`

Best 7 Pointer

`

Best 8 Pointer

`

Best 9 Pointer

`

Best 10 Pointer

`

Low Fence Division

B&C Typical Net

Men's Category

Chris Frank

Chris Frank

Angleton, TX

La Mesa Ranch

Women's Category

`

Youth Boy's Category

`

Youth Girls's Category

`

B&C Non Typical Gross

Men's Category

Glenn Thurman

Glenn Thurman

Mesquite, TX

La Dolce Vita Ranch

Women's Category

`

Youth Boy's Category

`

Youth Girls's Category

Kami Walker

Kami Walker

Freer, TX

Walker Ranch

Most Points

1st Place

Adam Lozano, Sr.

Adam Lozano, Sr.

Garden Ridge, TX

V & W Ranch

2nd Place

Ryan Ray Lichtenberger

Ryan Ray Lichtenberger

Corpus Christi, TX

Rancho Lichtenberger

Widest Spread

1st Place

`

2nd Place

`

Longest Drop Tine

1st Place

Mark Williams

Mark Williams

San Antonio, TX

Briscoe Ranch

2nd Place

`

Mr. Heavy (Mass)

1st Place

Ricky Friedrich

Ricky Friedrich

Pearland, TX

No Ranch Listed

2nd Place

`

Best 6 Pointer

`

Best 7 Pointer

`

Best 8 Pointer

`

Best 9 Pointer

`

Best 10 Pointer

Michael Sickles

Michael Sickles

Houston, TX

Uribe Ranch

Youth Division

Youngest Most Successful Hunter

Boy's Category

`

Girls's Category

`

Heaviest Javelina

`

Heaviest Wild Boar

`

Heaviest Doe

Barrett Green

Barrett Green

Magnolia, TX

Catonce Ranch

Heaviest Bobcat

`

Longest Spike

Garrett Helfer

Garrett Helfer

Nursery, TX

No Ranch Listed

Longest Drop Tine

Annie Oakes

Annie Oakes

Donie, TX

Cow Creek Ranch

Most Points

`

Widest Spread

`

Mr. Heavy (Mass)

`

Best 6 Pointer

`

Best 7 Pointer

`

Best 8 Pointer

Ava Oakes

Ava Oakes

Donie, TX

Cow Creek Ranch

Best 9 Pointer

`

Best 10 Pointer

`

Mexico Division

B&C Typical Net

Men's Category

`

Women's Category

`

Youth Boy's Category

`

Youth Girls's Category

`

B&C Non Typical Gross

Men's Category

`

Women's Category

`

Youth Boy's Category

`

Youth Girls's Category

`

Most Points

1st Place

`

2nd Place

`

Widest Spread

1st Place

`

2nd Place

`

Longest Drop Tine

1st Place

`

2nd Place

`

Mr. Heavy (Mass)

1st Place

`

2nd Place

`

Best 6 Pointer

`

Best 7 Pointer

`

Best 8 Pointer

`

Best 9 Pointer

`

Best 10 Pointer

`

Pope & Young Division

October Winner - Typical Net

Daniel Senter

Daniel Senter

George West, TX

Nunley-Chittim Ranch

October Winner - Non Typical Gross

Dominique Sanchez

Dominique Sanchez

Corpus Christi, TX

Judy Carol Ranch

B&C Typical Net

Men's Category

`

Women's Category

`

Youth Boy's Category

`

Youth Girls's Category

`

B&C Non Typical Gross

Men's Category

Frank Harrison

Frank Harrison

Devine, TX

No Ranch Listed

Women's Category

`

Youth Boy's Category

Waylon Green

Waylon Green

Freer, TX

7 C's Ranch

Youth Girls's Category

Ella Hawk

Ella Hawk

Huffman, TX

No Ranch Listed

Most Points

1st Place

David Almaraz

David Almaraz

Laredo, TX

Somos Siete Ranch

2nd Place

`

Widest Spread

1st Place

Tanner Blaker

Tanner Blaker

Fredericksburg, TX

Moxy Ranch

2nd Place

`

Longest Drop Tine

1st Place

Joe T. Hibler

Joe T. Hibler

Kingsville, TX

No Ranch Listed

2nd Place

Michael Wascom

Michael Wascom

Encinal, TX

Junco Ranch

Mr. Heavy (Mass)

1st Place

`

2nd Place

`

Best 6 Pointer

Alfonso Senteno, Jr.

Alfonso Senteno, Jr.

Los Fresnos, TX

Bashans Ranch

Best 7 Pointer

Wayne Peeples

Wayne Peeples

Cotulla, TX

La Dolce Vita Ranch

Best 8 Pointer

`

Best 9 Pointer

`

Best 10 Pointer

`

150+ Club

`

`

`

`

160+ Club

`

`

`

`

Macho Grande Division

B&C Typical Net

Men's Category

`

Women's Category

`

Youth Boy's Category

`

Youth Girls's Category

`

B&C Non Typical Gross

Men's Category

Robert Garza

Robert Garza

Corpus Christi, TX

No Ranch Listed

Women's Category

Kory Humphrey

Kory Humphrey

George West, TX

Watkins Ranch

Youth Boy's Category

Brannan Woelfel

Brannan Woelfel

Campbellton, TX

Escondido Ranch

Youth Girls's Category

`

Most Points

1st Place

Jan Williams

Jan Williams

Burnet, TX

Choctaw Ridge Ranch

2nd Place

Dominique Sanchez

Dominique Sanchez

Corpus Christi, TX

Classic Canyon Ranch

Widest Spread

1st Place

Beverly Hensley

Beverly Hensley

El Campo, TX

Diamond T Ranch

2nd Place

Duke Williams

Duke Williams

Burnet, TX

Choctaw Ridge Ranch

Longest Drop Tine

1st Place

Charleen Long

Charleen Long

Pleasanton, TX

Broken W Ranch

2nd Place

Richard Hodge

Richard Hodge

Corpus Christi, TX

Pompas Ranch

Mr. Heavy (Mass)

1st Place

Droxine Rosenfelt

Droxine Rosenfelt

Corpus Christi, TX

Classic Canyon Ranch

2nd Place

Brannan Woelfel

Brannan Woelfel

Campbellton, TX

Escondido Ranch

Best 6 Pointer

`

Best 7 Pointer

`

Best 8 Pointer

`

Best 9 Pointer

`

Best 10 Pointer

`

Heavy Weight Division

Heaviest Javalina

Faith Garner

Faith Garner

Tiki Island, TX

No Ranch Listed

Heaviest Wild Boar

Reuben Trevino

Reuben Trevino

Taft, TX

Bonaqueto Ranch

Heaviest Bobcat

`

Heaviest Doe

E.E. Buster Williams

E.E. Buster Williams

San Antonio, TX

Galvan Ranch

Heaviest Buck

`

Longest Division

Longest Tusk Wild Boar

Catherine Cosper

Catherine Cosper

Port Aransas, TX

C & H Ranch

Longest Spike

John Miller

John Miller

Gonzales, TX

Tom Lester Ranch

Longest Beam

`

Longest Tine

Keith Bailey

Keith Bailey

Deer Park, TX

Flores Whitetail Ranch

Longest Drop Tine

`

Longest Double Drop Tine

`

Longest Shot

Sponsored By: Hart Rifle

William Miller

William Miller

Gonzales, TX

No Ranch Listed

Open Division

Top Story of the Year

`

No Guts - No Glory

`

Freak of the Year Buck

`

Mr. Duval County Widest Spread

`

Miss Duval County Widest Spread

`

Out of State Category Typical Net

`

Out of State Category Non Typical Gross

`

Husband & Wife Category

`

`

Purple Heart Category Typical Net

`

Purple Heart Category Non Typical Gross

`

Active Duty Military Category Typical Net

`

Active Duty Military Category Non Typical Gross

`

170+ Club
Jose Olivares

Jose Olivares

Corpus Christi, TX

Myers Ranch

`

`

`

180+ Club
`

`

`

`

190+ Club
Jerry Hensley

Jerry Hensley

El Campo, TX

Diamond T Ranch

`

`

`

200+ Club
Jim Stinson

Jim Stinson

No City Listed

No Ranch Listed

Eric Pike

Eric Pike

Portland, TX

Smith's Triple Creek Ranch

Kristina West

Kristina West

Dallas, TX

Horny Toad Ranch

Droxine Rosenfelt

Droxine Rosenfelt

Corpus Christi, TX

Triple Creek Ranch

Saul Garcia

Saul Garcia

Rio Grande City, TX

Myers Ranch

300+ Club
`

`

`

`

Kid's Korner
`

`

`

`

Muy Grande Deer Contest Sponsors:

  • Carters Country
  • Rhode Ranch Triumph Outdoor Adventures
  • Triple T Ranch

Copyright© 2017 Victoria Web Design : Fully Managed WebsitesVictoria Web Design